Nippon Labs 20DP14-HDMI21-6MM DisplayPort 1.4 to HDMI 2.1 Gold Plated Cable -
Description
Nippon Labs 20DP14-HDMI21-6MM DisplayPort 1.4 to HDMI 2.1 Gold Plated Cable - 6FT. - 8K@60Hz - DP1.4 to HDMI 2.1V Adapter- HDR - DP to HDMI - 8K Adapter Cable
• This 8K 60Hz Active (Unidirectional) DP to HDMI Adapter supports resolution up to 7680X4320@60Hz / 3840X2160@120Hz, which delivers stunning videos and pictures for you with enhanced clarity and detail. *Note: It is a NOT bi-directional signal transmission. NOT HDMI to displayport transmission.
• [Outstanding Transmission] - This 8K 60Hz Active Display Port to HDMI Adapter is manufactured with 24K gold-plated connectors and powerful conversion chip.
• Supports resolutions up to 8K@60Hz and 4K@ 120Hz